انتخاب ورزش های رزمی

انتخاب ورزش های رزمی

ورزش های رزمی جز ورزش هایی است که خیلی علاقه مند شرکت دراین رشته ورزشی هستند. با توجه به اینکه این ورزش در نظر عام مردم جز ورزش های خشن وخطرناک هست اما تحقیقات نشان داده است که اینطور نیست.ورزش های رزمی جز ورزش های نه تنها خطرناک نیست بلکه اصول و قواعدی را به انسان می آموزد تا بتواند از خود دفاع کند و نیز از آسیب زدن به دیگران خودداری کند .چراکه سبک آموزشی ونحوه برخورد ضربه بابدن را به رزمی کاران می آموزند. با ما همراه باشید…
هیچ ورزش رزمی ای برای کودکان زیر ۱۲ سال خوب نیست هم از نظر روان شناسی و هم از نظر نوع ورزش ؛ علایق کودکان در این دوران خام است و شما به راحتی می توانید با شناساندن چند شخصیت محبوب و نشان دادن چند فیلم به فرزندتان او را عاشق ژیمناستیک کنید که ۱۰۰ ها برابر برایش مفید تر است؛مطمٔن باشیدبعداازشماتشکر خواهد کرد.حدودا ۳ سال پیش بود که تصمیم به یادگیری یک ورزش رزمی کردم. از دوستانم راجع به ورزش های مختلف پرس و جو کردم و مجله های مختلفی خواندم وطبق معمول به اینترنت هم نگاهی انداختم ولی متاسفانه حتی یک مطلب فارسی در رابطه باانتخاب ورزش رزمی پیدا نکردم، اکثرآ یا به مطالبی می رسید که نگاهی یک طرفه به این بحث داشته و جنبه تبلیغاتی دارند یا با انواع و اقسام سی دی های آموزش دفاع شخصی و آموزش ورزش های رزمی دیگه…حالا که هم تجربه ای در رابطه با ورزش های رزمی بدست آورده ام و هم فرصتی برای نوشتن تصمیم گرفتم این مقاله ی بی طرف را بنویسم بلکه به کسانی که تصمیم دارند یک ورزش رزمی را یاد بگیرند کمکی کرده باشم.به چه علت تصمیم به یادگیری یک ورزش رزمی گرفته ام؟اول ببینید هدفتان از یادگیری یک ورزش رزمی کدامیک از گزینه های زیره؟
اگر صرفابخاطر سلامتی و اینکه ورزش کنید می خواهید فنون رزمی را بیاموزید انتخاب کاملآ غلطی کرده اید زیرا تمام ورزش های رزمی خطرناک هستند و ممکن است آسیب های جبران ناپذیری در حین یادگیری آنها ببینید. می توانید از ورزش های بسیار خوب دیگری مثل شنا ؛ تنیس ؛ یوگا ؛ فوتبال ؛ بسکتبال و… لذت ببرید.می خواهم در مسابقات شرکت کنم : ممکن است شما از یک ورزش رزمی خاص مثل تکواندو خوشتان بیاید و بخواهید آن را یاد بگیرید و در مسابقاتش شرکت کنید و مقام کسب کنید ؛ یعنی تکواندو را به خاطر تکواندو دوست دارید و به آن مثل سایر ورزش ها نگاه می کنید. در چنین شرایطی باید ببینید که از کدام رشته بیشتر خوشتان می آید و همان را دنبال کنید فقط توجه کنید تحت نظر مربی های خوب و با رعایت نکات ایمنی این کار را انجام دهید.اگر می خواهید با یاد گرفتن ورزش رزمی بتوانید از خودتان و دیگران دفاع کنید باید تصمیم دقیق و ظریفی بگیرید. شما می خواهید یاد بگیرید که کتک نخورید ! چون اگر کتک بخورید ممکنه خیلی چیزها ازجمله سلامتی خودتان راازدست بدهید؛ونکته اصلی اینجاست که اکثر افراد در راه یادگیری کتک نخوردن و صدمه ندیدن به اندازه یک عمر کتک می خورند و صدمه می بینند. یعنی طرف ۵ سال یک ورزش رزمی روکار می کنه۳روزدر هفته حسابی کتک می خوره که اگر یک شب با کسی دعواش شد کتک نخوره ! خوب عاقلانه تر نیست که وقتی که در آن چند سال می خواهیدبگذاریدپس باید رشته ای را انتخاب کنید که در آن خبری از کتک خوردن و صدمه دیدن نباشد : هر چند هیچ ورزش رزمی نیست که در آن به هیچ وجه خبری از کتک خوردن و صدمه دیدن نباشد چون کتک خوردن و کتک زدن بخشی از رزم است ولی رشته هایی که این درصد در آنها کم است زیادند.
اصول مبارزه آن منطقی باشد :
در اکثر رشته ها هر کی سرعت ؛ قدرت و آمادگی جسمانی بالاتری داشته باشد برنده است و این دقیقآ چیزی است که شما نمی خواهید. مثلآ در بعضی از رشته ها یک سری حرکات غیر منطقی رو به شاگرد تحمیل می کنند مثلآ با دست خالی مستقیمآ جلوی یک ضربه با میله آهنی می ایستند؛ این ضربات و فنون به هیچ وجه در خیابان قابل استفاده نیست چون هر آدم عاقلی این رو میدونه که آهن از استخوان دست شما سخت تر است ؛ حتی اگر این حرکات در کوتاه مدت جواب بدهند در دراز مدت مایه آسیب و دردسر شما خواهند شد ؛ فکر می کنید در ۵۰ سالگی بتوانید استخوان دستتان را در مقابل میله آهنی قرار دهید؟ یا مثلآ رشته هایی که ضرباتی دارند که نیاز به گرم کردن بدن و یا فضای زیاد است ؛ تصور کنید ساعت ۲ شب از خواب بیدار می شوید و با دزد هایی که توی خونتون هستند درگیر می شوید آیا می توانید ضربات چرخشی پایی
که در باشگاه به چه قشنگی اجرا می کردید را بزنید؟ یا می خواهید از آنها خواهش کنید یک ربع به شما وقت بدهند تا بدنتان را گرم کنید؟
فضای مبارزه آن محدود نباشد :
این یعنی اگر مشت زن خوبی در رینگ هستید به هیچ وجه دلیل نمی شود که در خیابان کتک نخورید ؛ قواعد مبارزه در رینگ و باشگاه با خیابان کاملآ متفاوت است شما در باشگاه آماده مبارزه هستید ؛ بدنتان را گرم کرده اید ؛ می دانید حریفتان هم از قواعد خاصی پیروی می کند مثلآ به سر شما ضربه نمی زند ؛ از وسایل ایمنی استفاده می کنید و… این شرطی شدن نسبت به شرایطی خاص مثلآ ضربه نزدن به نقاط حساس و… باعث می شود بعد از سالها تمرین در باشگاه در خیابان کاملآ دست و پای خودتان را گم کنید و از یک فرد معمولی کتک بخورید ؛ و حس چنین حالتی واقعآ ناراحت کننده است. بعد از چندین سال تمرین رزم و دعوا یک شبه از یک فرد عادی کتک بخورید ؛ ناراحت کننده نیست؟
علت این موضوع فقط انتخاب غلط شماست ؛ اگر بخاطر سلامتی و کسب مقام رزمی کار کرده اید که اصلآ نباید انتظار داشته باشید که کتک نخورید اگر هم برای دفاع از خود کار کرده اید انتخاب غلطی کرده بودید که با دیدن شرایط متفاوت و حرکات پیش بینی نشده طرف در خیابان دستپاچه شدید. در واقع شما اصلآ فنون مبارزه خیابانی را تمرین نکرده بودید بلکه فقط ادای آن را در آورده بودید.

«
»

بدون نظر (اولین نظر را وارد کنید)