قصه های قرآنی

قصه های قرآنی

قرآن به عنوان معجزه الهی توسط نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله آورده شده است. یکی از ویزگی های این اعجاز وجود داستان و قصه های قرآنی با رنگی از حقیقت و عبرت آموزی بیان شده است. قرآن کلام خداست لذا در اثر بخشی آن شکی نیست.این بیان داستان با دقت خاص و با توجه به شخصیت های انسان ها بیان شده است. از تمام قشر های بشر.مثل هایی از حیوانات حتی دارای نکات آموزنده است . با ما همراه باشید…
قصه گو خداست.هرچه قصه گو مهم تر باشد،اثربخش تر است.قصه ها حق است نه باطل.حق است یعنی حقیقت دارد ، نه خیال .قصه ها علمی است ، وسیله ی فکر است نه به خواب بردن و وقت را سپری کردن.
دوری از غلوّ و مبالغه در قصه های قرآن
خداوند در قصه های قرآن و مطالبی که نقل می کند ، ضمن عظمت دادن ، کاری می کند که طرفی که بزرگ می شود ، مردم گرفتار غلوّ و مبالغه و غرور نشوند . مثلاً می فرماید که : « سُبْحَانَ الَّذِى أَسْرَى‏»پیغمبر را معراج برد . منتها می گوید که « أَسْرَى‏ بِعَبْدِه ِ‏» یعنی ضمن اینکه به پیغمبر به معراج رفت ، باز هم عبد بود. لذا قرآن گاهی وقت ها می گوید چنین و چنان کنید ، «لعلّکم تُفلِحُون» ، می گوید شاید تا طرف غرور نگیرد.
هم برجسته و هم تواضع می دهد!
هر دو در قصه های قرآن وجود دارد .قرآن یک آیه دارد که می فرماید: « ما کانَ لِبَشَرٍ أَنْ یُؤْتِیَهُ اللَّه ‏» ، بشر حق ندارد به خاطر اینکه علم و حکمت به او دادیم ، و او را به مقام رسالت رساندیم ، به مردم بگوید که : « کُونُوا عِباداً لی‏ »۲ یعنی پیغمبر هم حق ندارد به مردم بگوید که تو نوکر من باش ! یعنی ضمن اینکه اشرف مخلوقات است ، اما در عین حال باید تواضع داشته باشد
تنوع در قصه های قرآن
قصه های قرآن تنوع دارد . در قرآن هم قصه های انبیاء آمده و هم قصه مورچه آمده است . حالات مختلف انسان در قصه های قرآن
قصه طفولیت : قصه کودکی موسی را می گوید . مادر موسی ؛ به موسی شیر بده او را دردریا بیانداز. ماجرای نوزادی موسی را می گوید . از پیری زکریا و ابراهیم هم می گوید . « وَ اشْتَعَلَ الرَّأْسُ شَیْبا ».از ماجرای پیر تا ماجرای نوزاد در قرآن موجود است !از قعر دریا می گوید تا عرش اعلی : قعر دریا : یونس در شکم ماهی ! عرش اعلی : معراج پیغمبر!از عذاب آسمانی قصه می گوید: صاعقه ! تا عذاب زمینی : رگبار ملخ و شپش و قورباغه به قوم فرعون!از قهر توسط آب می گوید ، تا قهر توسط خاک . قهر توسط آب : فرعون غرق شد ! توسط خاک : قارون در خاک فرو رفت .از بادیه نشینی می گوید: اعراب یعنی عرب های بادیه نشین تا کاخ نشینی می گوید؛ « وَ تَنْحِتُونَ مِنَ الْجِبالِ بُیُوتا ».قصه های قرآن ، تابلوهای روشن از زندگی انسان ها.قصه های قرآن همه اش تابلوهای مشخص است .« قَدْ تَبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَی » در قرآن همه چیز روشن و شفاف است و کوچکترین ابهامی وجود ندارد .
نویسنده : زهرا اجلال

«
»

بدون نظر (اولین نظر را وارد کنید)