یوهان افسانه ای

یوهان افسانه ای

یکی از خبر های ورزشی که شوکی به ورزش جهان بویژه فوتبال وارد کرد .فوت شدن یوهان افسانه ای بود.این واقعه با نظرات و واکنش های زیادی همراه بود وناراحتی بسیاری از علاقه مندان وی را به همراه داشت.
فوتبال جهان درغم از دست دادن یکی از اسطوره های خودبه سوگ نشست.یوهان کرایف هلندی که یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال جهان بود، تسلیم بیماری سرطان ریه شد و برخلاف همیشه این بار نتوانست مقابل حریف سرسختش، ایستادگی کند.
کارنامه ورزشی کرایف پر از افتخارات پرشمار و رشک برانگیز است؛ از قهرمانی‌های متعدد بابارسلونا و آژاکس تا کسب عنوان بهترین بازیکن فوتبال اروپا در سه دوره مختلف و انتخاب به عنوان دومین بازیکن قرن پس از پله.
اما مسئله ای که نام کرایف را ماندگار کرده، اجرای «توتال فوتبال» در بارسلونای سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۶ است؛ تیمی که بسیاری آن را بهترین تیم باشگاهی تاریخ می‌دانند.
در واقع اسطوره هلندی با اجرای روش ابداعی «رینوس میشل»، سرمربی فقید بارسلونا و تیم ملی هلند به بهترین شکل ممکن، سبکی را پایه‌گذاری کرد که الهام‌بخش بسیاری در فوتبال مدرن امروز شد.
یکی از پیروان مکتب کرایف، پپ گواردیولا و بارسلونای عصر او بود. گواردیولا که با آبی‌واناری‌ها تمام جام‌ها و افتخارات ممکن را درو کرد، از کرایف و مکتبش به عنوان روشی یاد می‌کند که همیشه مورد توجه و الهام‌بخش او بوده است؛ سیستمی که خود پرورش یافته آن است. در واقع از تیکی تاکا بارسلونای گواردیولا، به عنوان مدل تکامل یافته «توتال فوتبال» کرایف نام می‌برند.
کرایف در خارج از مستطیل سبز هم زندگی با شکوهی را پشت سر گذاشت. بنیاد خیریه کرایف که به حمایت از پروژه‌های ورزشی مربوط به افراد معلول و کودکان ناتوان می‌پردازد، یکی از اقدامات خیرخواهانه این اسطوره بود.
وی در حالی در سن ۶۸ سالی با زندگی وداع کرد که ۶ ماهی از ابتلای او به سرطان حاد ریه می‌گذشت و سرانجام این بیماری مهلک، مقاومت کرایف سرسخت و جنگجو را شکست و او را از پای در آورد.
یوهان تو رفتی اما زندگی هنوز جریان دارد و یاد تو با ما خواهد ماند…

«
»

بدون نظر (اولین نظر را وارد کنید)