مشاهده تشکیل سیاره‌ای حول یک ستاره !

مشاهده تشکیل سیاره‌ای حول یک ستاره !

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان به رهبری دانشگاه کلمسون آمریکا، شکل‌گیری تشکیل سیاره‌ای حول یک ستاره ای به فاصله ۳۳۵ سال نوری از زمین به طور مستقیم مشاهده کرده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان انتشار گاز مونوکسیدکربن را شناسایی کردند که نشان می‌داد تشکیل سیاره‌ای حول یک ستاره ای نسبتا جوان به نام HD100546 مدارگردی می‌کند. این پروتو سیاره، دومین سیاره‌ مشاهده‌شده‌ای است که حول این ستاره مدارگردی می‌کند.

نظریه‌های فراوانی پیرامون چگونگی فرآیند شکل‌گیری کامل سیارات وجود دارند اما چنانچه یافته‌های مطالعه جدید تایید شوند، این یکی از نخستین بارهایی خواهد بود که دانشمندان رخداد شکل‌گیری سیاره‌ای را به صورت مستقیم مشاهده کرده‌اند.

به گفته «سین بریتاین»، دانشیار نجوم و اخترفیزیک دانشگاه کلمسون، کشفیات جدید به منجمان امکان آزمایش نظریه‌های موجود و کسب اطلاعات بیشتر درباره شکل‌گیری سیستم‌های خورشیدی از جمله منظومه شمسی را می‌دهند.

برای بیش از یک دهه محققان حاضر در این مطالعه تعدادی از قدرتمندترین تلسکوپ‌های زمینی را روی ابر گاز و غبار دیسکی‌شکلی متمرکز کرده‌ بودند که ستاره HD100546 را احاطه کرده است. این ستاره حدود ۲٫۵ برابر بزرگ‌تر و ۳۰ برابر شفاف‌تر از خورشید است و در صورت‌فلکی مگس جنوبی (Musca) قرار دارد.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Astrophysical منتشر شد.

«
»

بدون نظر (اولین نظر را وارد کنید)