دولت مسائل اقتصادی را نمی‌تواند حل کند

دولت مسائل اقتصادی را نمی‌تواند حل کند

محمدعلی مددی در خصوص مسائل اقتصادی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور اظهار داشت: رکودی که هم‌اکنون در جامعه و اقتصاد وجود دارد توسط عوامل متعددی به وجود آمده است که یکی از آن‌ها و به‌نوعی مهم‌ترین عامل آن، تأثیرات روانی است که در مردم به وجود آمده است.

وی افزود: مردم بعد از اظهارنظرهای گسترده مسئولان و طولانی شدن مذاکرات هسته‌ای به این خودباوری رسیده و قبول کرده‌اند که بعد از مذاکرات هسته‌ای و برجام امکان پایین آمدن قیمت‌ها و حل شدن مسائل اقتصادی و ارزانی محصولات وجود دارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: مردم خود با توجه به ایده و عقیده‌شان نسبت به خرید محصولات وارد نمی‌شوند و ثمره آن وجود رکود فعلی در جامعه است و به نظر هم نمی‌رسد دولت بتواند آن طوری که نیاز است اثرات روانی مسائل بعد از برجام را حل کند.

وی ادامه می دهد: طرح اقتصادی دولت هم بعد از مدت‌ها که دولتی‌ها از رونق اقتصادی صحبت می‌کردند بسیار دیرهنگام بود با این وجود این بسته اقتصادی فقط می‌تواند ۱۰ الی ۲۰ درصد نهایتاً در بازار تأثیر بگذارد ولی مشکل اصلی همان اثرات روانی است که مردم باید اطمینان پیدا کنند که دیگر اجناس ارزان نخواهد شد.

مددی تاکید دارد:از طرف دیگر برای غلبه بر وضع موجود باید اثرات روانی بعد از برجام باید فرهنگ‌سازی و روشن گری شود و دولت نسبت به مسائلی که در ذهن مردم است باید پاسخگو باشد که به نظر می‌رسد در این زمینه هم دولت آن‌چنان نتواند به خوبی عمل کند.علاوه بر این بعد از برجام امکان زنگ خطر پساتحریم هم وجود دارد و باید مردم متوجه شوند که بعد از یک سال شاید انتظارات آن‌ها برآورده شود و بنده احساسم این است که دولت نمی‌تواند در این زمینه زیاد موفق عمل کند، ولی اگر مسائل را شفاف و روشن با مردم مطرح کند و بگوید در ایجاد این رکود عوامل متعدد و مختلفی وجود دارد، می‌تواند بر وضع موجود تا حدودی غلبه کند.

وی ابراز داشت: حال این‌که مردم معتقدند که دولت فضای باز سیاسی را در سطح بین‌المللی گشوده و با این وجود سرمایه‌گذاران به داخل ایران روانه خواهند شد و با سرمایه‌گذاری آنان قیمت تقلیل پیدا خواهد کرد.علاوه بر این دولت باید از این فرصت استثنایی روابط با کشورهای بزرگ جهان بعد از برجام نهایت استفاده را ببرد و دیوار رکودی که بر اثر تحریم‌ها به وجود آمده را فروبریزد و برای همیشه مملکت را از رکود نجات دهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد: نکته دیگری که می‌توان در خصوص بسته خروج از رکود عنوان کرد این است که در یک مقطع و زمانی خاص این بسته‌ها و برنامه‌ها اجرا می‌شود ولی این رکود در تمام ابعاد مسائل اقتصادی است و بعد تولید خودرو یا محصول دیگری نیست و مربوط به تمام تولیدات، واردات و صادرات است.

وی اظهارداشت: به نظر من دولت برای خروج از رکود باید برنامه جامع، مدون و مشخص داشته باشد که این هم در دولت تاکنون مشخص نشده است و با طرح بسته‌های حمایتی نشان داده است که رکود را قبول کرده است.

مددی بیان کرد: کنترل واردات و نظارت دقیق هم می‌تواند مفید باشد به هر حال یکی از مشکلاتی که به ایجاد رکود در جامعه کمک کرده است واردات غیرضروری به کشور است که به تولید کشور ضرر می‌رساند، به طوری که ما در ماه های اخیر شاهد واردات کالاهای غیرضروری بودیم که نه تنها گره ای از مشکلات اقتصادی ما را حل نکرد بلکه با این گونه واردات بر مشکلات اقتصادی ما هم افزوده شد.

وی خاطر نشان ساخت: در کار اقتصاد و تولید باید به‌طور مستقیم از تولیدکننده حمایت عملی شود و برای این قضیه هم دولت باید برنامه داشته باشد. به نظر می‌رسد مشکلات اقتصادی در کشور ساختاری‌اند و بسته حمایتی دولت نمی‌تواند سنگینی سایه‌ای که رکود در فضای اقتصادی کشور انداخته است را کم یا کاهش دهد.

«
»

بدون نظر (اولین نظر را وارد کنید)