ایران در رده هفتم ذخایر مس جهان

ایران در رده هفتم ذخایر مس جهان

ایران با تولید سالانه بیش از ۱۸۸ هزار و ۶۰۰ تن مس، رتبه هفتم تولید مس را در جهان به خود اختصاص داده است.

به نقل از خبر گزاری ایسنا ، اگر چه قیمت این فلز در جهان طی سال‌های اخیر روند نزولی در پیش گرفته است؛ و همچنین بررسی‌ها از بازار داخلی مس نشان‌دهنده کاهش خرید و فروش این فلز است که دلیل آن افزایش هزینه‌های حمل پس از رشد قیمت حامل‌های انرژی و نوسانات نرخ ارز که سودآوری شرکت‌ها را کاهش داده عنوان می‌شود.

سال گذشته به دلیل وجود برخی مشکلات به ویژه افت عیار معدن، کاهش قیمت جهانی و شرایط تحریم، مس که از آن به عنوان طلای سرخ یاد می‌شود با ۱۰ درصد کاهش تولید روبرو شد اما بررسی عملکرد سال گذشته نشان می‌دهد که بالغ بر ۸۴ درصد برنامه در نظر گرفته شده مبنی بر افزایش تولید این محصول گران‌بها محقق شده است.

البته این در حالی است که ایران پتانسیل تولید حدود ۴۰۰ هزار تن مس خالص را در سال دارد که به گفته رییس شرکت ملی مس قرار است تا چهار سال دیگر به این میزان تولید دست یابیم.

به گفته کرباسیان برنامه پیش‌بینی شده برای ظرفیت تولید مس در سال آینده دستیابی به رقم ۲۸۰ هزار تن است و انتظار می‌رود این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۳۰۰ هزار تن برسد. همچنین در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به ترتیب به ظرفیت ۳۵۰ و ۳۸۰ تا ۴۰۰ هزار تن دست یابیم.

وی با اشاره به اجرای طرح توسعه مس در آذربایجان شرقی گفت: قرار است این کارخانه اوایل مهر یا آبان امسال افتتاح شود و انتظار می‌رود با راه‌اندازی طرح توسعه مرحله دوم سونگون آذربایجان شرقی و طرح توسعه مرحله دوم سرچشمه کرمان در سال جاری به میزان ۳۰۰ هزار تن به ظرفیت تولید کنسانتره مس کشور افزوده شود.

در بازار داخلی طلای سرخ چه می‌گذرد؟
گزارشات اخیر حاکی از کاهش خرید و فروش در بازار داخلی ایران است و دلیل آن افزایش هزینه‌های حمل پس از رشد قیمت حامل‌های انرژی و نیز نوسانات نرخ ارز در روزهای اخیر است که موجب سردرگمی و عدم ثبات در بازار شده و سودآوری شرکت‌ها را کاهش داده است.

به طور کلی می‌توان گفت تولیدکنندگان کلوخه مس و در حقیقت معدن‌داران این ماده معدنی معتقدند از آنجاکه ظرفیت تولید مس ایران قابل توجه است، ایران قادر است در سیاست‌گذاری های جهانی نیز تاثیرگذار باشد. همچنین با افزایش ظرفیت فرآوری کارخانه‌هایی همچون مس کرمان در تولید مس کاتد و مس مفتول، ایران قادر خواهد بود که در قیمت گذاری جهانی نیز تاثیرگذار باشد.

در حال حاضر عیار درصد کلوخه مس اکسیده با عیار دو درصد ۳۵ هزار تومان و با عیار سه به بالا ۴۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

روند نزولی قیمت مس در جهان
قیمت مس طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ رشد قدرتمندی داشت و به ۹۰۰۰ دلار هم رسید اما بر اثر بحران مالی جهانی کاهش شدیدی پیدا کرد و بعد از آن بحران، دوباره قدرتمندانه به سطوح بالا صعود و قیمت ۱۰ هزار دلار را هم تجربه کرد.

این افزایش ناگهانی در قیمت مس موجب شد بیشتر پروژه‌های معدنی که تا سال ۲۰۰۸ متوقف بودند، بعد از آن شروع به کار کنند که افزایش عرضه مس از یک‌سو و کاهش تقاضا از سوی مصرف کنندگان، موجب شد در دو سال اخیر این فلز با مازاد عرضه در بازار های جهانی مواجه شود.

بررسی روند قیمتی دو سال اخیر این فلز اساسی، روند نزولی را نشان می‌دهد و ماه گذشته تا حدود ۷۰۰۰ دلار افت کرد.

بزرگترین دارندگان طلای سرخ
شیلی با داشتن ۳۲ درصد از ذخایر جهانی مس، عمده‌ترین کشور دارنده این فلز اساسی است. بعد از آن کشور پرو با ذخایر ۱۴ درصدی در مقام دوم قرار دارد و مکزیک و آمریکا نیز در مقام های بعدی تولید مس قرار دارند.

در این میان ایران نیز چهار درصد از ذخایر معدنی کانی مس را دارد که به عنوان هفتمیم دارنده ذخایر جهانی طلای سرخ شناخته می‌شود.

البته با توجه به اینکه بیش از نیمی از ذخایر مس دنیا در منطقه آمریکای جنوبی قرار دارند هرگونه تحولات سیاسی، اقتصادی و حتی جغرافیایی و محیطی در کشورهای این منطقه، بازار جهانی مس را دچار نوسان‌های شدید می‌کند.

چین اولین تولیدکننده مس در جهان
طبق گزارش های منتشره بیشترین میزان تولید مس در مناطق آسیا، آمریکای جنوبی و مرکزی و اروپاست.

نکته قابل توجه این است که چین در ذخایر بین المللی در رتبه ۱۶ جهانی قرار دارد اما در سال ۲۰۱۱ با تولید ۲۶ درصد مس رتبه نخست جهان را در تولید این ماده معدنی به خود اختصاص داد.

در این میان شیلی که اولین دارنده ذخایر مس در جهان است ۱۵ درصد از مس جهان را تولید کرد و رتبه دوم را به خود اختصاص داد. همچنین رتبه سوم تولید مس با هفت درصد در اختیار ژاپن است.

در این میان کشورهای آسیایی توانسته‌اند حدود ۴۶ درصد تولید مس در جهان را به خود اختصاص دهند و پیش‌بینی شده که میزان تولید مس در این منطقه تا سال ۲۰۱۵ به ۱۳ هزار تن و سهم آنها از تولید مس جهانی به بیش از ۵۵ درصد برسد.

روند تولید، مصرف و مازاد تولید بر مصرف مس در جهان طی سال‌های اخیر، حال و آینده به شرح زیر است:

 

عنوان۲۰۱۲۲۰۱۳۲۰۱۴۲۰۱۵۲۰۱۶
روند تولید به تن۱۹۲۲۸۲۰۴۸۵۲۱۷۴۴۲۲۷۴۶۲۳۹۰۹
روند مصرف به تن۱۹۶۱۰۲۰۵۰۹۲۱۴۴۲۲۲۴۱۰۲۳۳۴۰
مازاد تولید به تن۳۸۲۲۴۳۰۲۳۳۵۵۷۰

به نقل از خبر گزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

«
»

بدون نظر (اولین نظر را وارد کنید)