علیزاده:بالاتر رفتن سطح رقابت‌های جشنواره موسیقی جوان

علیزاده:بالاتر رفتن سطح رقابت‌های جشنواره موسیقی جوان

حسین علیزاده گفت:‌ وقتی هشتمین جشنواره موسیقی جوان را نسبت به دور گذشته‌اش مقایسه می‌کنم سطح رقابت ها را بسیار بالاتر می دانم و از این نظر کار برای شرکت کنندگان سخت تر است.

خبرگزاری فارس: سطح رقابت‌های جشنواره موسیقی جوان بالاتر رفته است

به گزارش خبرگزاری فارس، حسین علیزاده عضو شورای سیاستگذاری این جشنواره گفت: من روز اول این جشنواره در خانه هنرمندان از نزدیک شاهد رقابت ساز قانون بودم و امروز نیز بخش سه تار و تار را نظاره کردم که برایم بسیار جالب بود. تا به اینجای کار، وقتی هشتمین جشنواره موسیقی جوان را نسبت به سال گذشته مقایسه می کنم سطح رقابت ها را از دوره قبل بالاتر می دانم.

این داور بخش تار و سه تار جشنواره موسیقی جوان در ادامه افزود: برای مثال در ساز قانون و به خصوص در گروه سنی «الف» نوازندگان بسیار خوب بودند و سطح رقابت هم از نظر تعداد شرکت کننده و هم از نظر سطح کیفی بالاتر از سال قبل بود و به همین نسبت نیز کار برای بچه ها سخت تر بود. در بخش سه تار نیز نکته جالب ماجرا این بود که تعداد بیشتری از نوازنده ها از شهرستان ها شرکت می کنند و کیفیت کارشان نیز خوب است.

وی همچنین عنوان کرد: وقتی ما می گوییم شرکت کنندگان فلان بخش از موسیقی ردیف دستگاهی را از فلان روایت مشخص بزنند می توان آن را با رپرتوار موسیقی کلاسیک مقایسه کرد که می گویند فلان اثر باخ را بزنند و کسی نیز در آن دخل و تصرفی نمی کند. بچه ها الگوی کارشان معلمانشان هستند و برخی از این بچه تقصیر ندارند؛ شاید برخی از کسانی که ردیف تدریس می کنند صلاحیت تدریس ردیف را نداشته باشند.

حسین علیزاده گفت: من فکر می‌کنم سطح استعداد و سطح رقابت بالاتر از گذشته است و اگر هم اشکالی در کار بچه ها وجود دارد کمتر متوجه خود بچه هاست و در واقع این اشکالات بیشتر متوجه معلمان آنهاست.

این موسیقیدان ادامه داد: به نظرم همانطور که خود جشنواره موسیقی جوان به نسبت سال گذشته با برنامه ریزی دقیق‌تر و با زمانبندی بهتری شروع شد متقاضیان نیز با تکلیف روشن تری شرکت کردند. وقتی جشنواره تداوم داشته باشد و برنامه سالیانه ای برای آن شکل بگیرد نتیجه نیز بهتر می شود.

وی افزود: ما جلساتمان را برای برگزاری جشنواره موسیقی جوان در طول سال داشته ایم و شورای سیاستگذاری مدام روی این جشنواره کار کرده است. قطعا اگر این رویه ادامه داشته باشد و دوستان بر روی این مسئله وقت بیشتری بگذارند ما به انسجام بیشتری خواهیم رسید.

علیزاده گفت: این جشنواره به نظرم تنها جایی است که بچه ها می توانند بیایند و به خوبی معرفی شوند. چنین جشنواره ای باعث می شود جوان ها کارشان را جدی تر ادامه بدهند. نکته جالب اینکه اگر کسی امسال با کیفیت سال گذشته در جشنواره هم شرکت کرده باشد قبول نمی شود.

این عضو شورای سیاستگذاری هشتمین جشنواره موسیقی جوان ادامه داد: ما مفاد مسابقه را به نسبت سال گذشته نه تنها سخت تر نکرده ایم بلکه کمی هم این مفاد را سبک تر کرده ایم که بچه ها فقط برای درس جواب دادن به اینجا نیایند. حتی با اینکه در گروه سنی«الف» برای بخش آزاد قطعه اجباری وجود ندارد ما بخشی را به عنوان بخش آزاد قرار داده ایم؛ چرا که معتقدیم خلاقیت فقط از سنین بالا شروع نمی شود و در سنین پایین نیز امکان شروع خلاقیت هست.

حسین علیزاده همچنین عنوان کرد: بخش مهمی به بداهه اختصاص پیدا کرده و ما بچه ها را راهنمایی می کنیم که در چه چهارچوبی می توانند بداهه نوازی کنند و خلاقیت داشته باشند؛ سال گذشته کمتر به این موضوع اهمیت داده شده بود. اما امسال در جلساتی که داشتیم تصمیم گرفتیم قسمت آزاد نیز داشته باشیم. البته در این بخش بیشتر به کسانی فرصت داده خواهد شد که در بخش پایه، کارشان درست است. یعنی وقتی معلوم می شود درست ساز می زنند و تکنیک خوبی دارند و به ردیف مسلط هستند می تواند بداهه نوازی هم داشته باشد.

هشتمین جشنواره موسیقی جوان تا ۲۱ شهریور ماه در تالار رودکی و خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.

«
»

بدون نظر (اولین نظر را وارد کنید)