تصمیم عاشقانه یا عاقلانه برای زندگی؟

تصمیم عاشقانه یا عاقلانه برای زندگی؟

ابتداجمله های کلیشه ای مانند: «دیگر از ما گذشته است» را فراموش کنید چراکه حتی اگر سال های سال از شروع زندگی عاشقانه و عاقلانه مشترک تان گذشته باشد بازهم از همین حالا می توانید رنگ و روی عاشقانه تری به زندگی مشترک تان بدهید. همان طور که می دانید عشق و محبت از رکن های اصلی خانواده ای شاد و موفق است که در برخی خانواده ها پس از گذشت اندک زمانی از ازدواج، سست می شود و مسائل و مشکلاتی بروز می کند که اگر در اسرع وقت به این مهم توجه اساسی نشود ممکن است به مرور باعث از هم پاشیدگی زندگی مشترک زوج شود و آن را در معرض آسیب هایی چون جدایی عاطفی، خیانت و طلاق قرار دهد.
توجه داشته باشید که برای ایجاد و تقویت رابطه بهتر و موثر با همسر، افزایش سلامت روحی و روانی و تداوم زندگی، فراگرفتن مهارت های اساسی زندگی مشترک وعاشقانه لازم و ضروری است به طوری که زن و شوهر می توانند با کسب آگاهی و شناخت این مهارت ها، زندگی مشترک مثبت و رضایت بخشی را به وجود آورند. فراگیری مهارت هایی که در ادامه مطرح می شود برای تداوم عشق و علاقه و ابراز محبت بین زوجین الزامی است.
مانند سنگ خشک و بدون انعطاف نباشید
بسیاری از ما بر حسب عادت، تربیت نادرست، شیوه زندگی پدر و مادر یا اطرافیان یاد گرفته ایم که از ابراز احساسات و اندیشه های مان پرهیز کنیم اما توصیه می شود به جای تکیه بر این افکار واهی، احساسات و عاطفه مثبت خود را به همسرتان ابراز کنید. فراموش نکنید همسرتان همان فردی است که او را دوست دارید و او هم شما را دوست دارد بنابراین اگر به همسرتان ابراز عاطفه نکنید قرار است عاطفه تان را خرج چه کسی کنید! یادتان باشد در زندگی مشترک هرگز شایسته نیست احساسات خود را پنهان کنید و همچون سنگ سخت در مقابل همسرتان بدون انعطاف و خشک باشید.
زمانی که نیازهای عاطفی تان را ابراز کنید و اجازه دهید همسرتان نیز چون شما رفتار کند بی تردید از پس بسیاری از مشکلات برخواهید آمد؛ به طور مثال اگر بر سر موضوعی با همسرتان اختلاف نظر پیدا کنید هرگز او را در جبهه مخالف خود نمی بینید و می توانید امیدوار باشید که از راه همدلی، صبر و گذشت آن را رفع کنید.
حریم خصوصی تان را حفظ کنید
گاهی برخی زوجین از سر ناآگاهی مشکلات زندگی شان را پیش مطمئن ترین افراد که پدر و مادر شان باشند بازگو می کنند غافل از آن که گاهی راهنمایی های دلسوزانه آن ها کار دستشان می دهد. به همین دلیل توصیه می کنیم سعی کنید مسائل خصوصی و خانوادگی خود را نزد هیچ فردی حتی پدر و مادر یا خواهر و برادرتان مطرح نکنید.
اهداف شخصی و مشترک تان را بشناسید
داشتن اهداف شخصی و مشترک برای آینده از ملزومات یک رابطه سالم و موفق زناشویی است. اگر از اهداف مشترک یا شخصی همسرتان مطلع نیستید، بهتر است با همسرتان به صحبت بنشینید و درباره آن ها سوال کنید. تا حد امکان مشوق یکدیگر باشید و زمینه ای را فراهم آورید که خواسته های همسرتان تحقق یابد مگر این که واقعا اهداف سالم و درستی نباشد.
رفتار اشتباه همسرتان را در زندگی عاشقانه تلافی نکنید
اشتباه در زندگی مشترک اجتناب ناپذیر است. گاهی یکی از زوجین به خاطر ناآگاهی یا نداشتن تجربه کافی مرتکب اشتباهی می شود. در این میان اگر طرف مقابل، در صدد انتقام برآید یا بخواهد با مقابله به مثل یا لجبازی رفتار همسرش را تلافی کند، بی تردید سنگ روی سنگ بند نمی شود و مشکلات افزایش می یابد. در چنین شرایطی، بهترین کار گذشت است و جست وجوی راهی برای متوجه کردن همسر به اشتباهش و یافتن راه حلی برای اصلاح و پیشگیری از ارتکاب اشتباهات دیگر.
به جای متهم کردن یکدیگر، سوال بپرسید
به جای قضاوت و پیش داوری های نابجا، سرزنش و انتقادهای ناسازنده یا طرح مسائل اختلاف برانگیز ، از یکدیگر سوال کنید و علت را جویا شوید. به طور مثال به جای این که بگویید :«من می دانستم تو بی عرضه ای و نمی توانی از من دفاع کنی» از همسرتان بپرسید: «به چه علت از من دفاع نکردی؟».
با این پرسش نه تنها از نظر و چرایی رفتار همسرتان آگاه می شوید بلکه می توانید با درنظر گرفتن جوانب و گاه حتی با اصلاح برداشت های اشتباه خود یا همسرتان، پیش از بغرنج شدن موضوع، چاره ای برای آن بیابید و حل مسئله کنید.

«
»

بدون نظر (اولین نظر را وارد کنید)