نظافت سطوح و درزهای کاشی

نظافت سطوح و درزهای کاشی

۵ نکته‌ی ضروری برای تمیز کردن دوغاب یا درزهای کاشی
در پاک کردن درزها تنها نوع پاک‌ کننده‌ای که استفاده می‌کنید مطرح نیست، بلکه روشی که برای پاک کردن لکه‌ها به کار می‌گیرید نیز اهمیت دارد. بهترین روش برای از بین بردن بیش‌ترین مقدار آلودگی و جرم به کار بردن یک پاک‌کننده و دادن زمان کافی به آن برای خیس خوردن و عمل کردن، قبل از ساییدن سطح است. اینجا راهنمای مرحله به مرحله آورده شده است:
۱- قبل از آغاز کار نظافت درزها، از یک جارو یا تی خشک برای پاک کردن کاشی‌های کف یا یک پارچه‌ی خشک برای پاک کردن کاشی‌های دیوار استفاده کنید. این کار هر گونه غبار جمع شده را از بین می‌برد و برای شما دسترسی راحت‌تری به درزها را فراهم می‌کند.
۲- ماده‌ی تمیزکننده‌ی انتخابی خود را روی درزها بریزید و مطمئن شوید همه نواحی را کاملاً پوشانده است. شاید در حین زمانی که درزها خیس می‌خورد نیاز باشد مرتباً ماده‌ی پاک‌کننده روی آن بریزید. شما قرار نیست زمین را اشباع کنید، اما می‌خواهید اطمینان یابید که همه‌ی درزها پوشانده شده‌اند.
۳- بگذارید ماده‌ی پاک‌کننده برای حدود ۳۰ دقیقه ( زمان کافی برای نرم شدن لکه‌ها و راحت‌تر پاک شدن آن‌ها ) باقی بماند.
۴- از یک فرچه یا برس مویی زبر برای تمیز کردن و ساییدن درزها استفاده کنید. فروشگاه‌ها برس‌هایی برای این کار دارند اما شاید متوجه شوید که یک مسواک قدیمی نیز مانند آن عمل می‌کند، فقط به خاطر داشته باشید پس از آن مسواک را در دهان خود استفاده نکنید.

۵- اکنون با آب تمیز زمین یا دیوار را بشویید و سپس خشک‌ کنید. برای لکه‌های مقاوم‌تری که پاک نشده‌اند شاید لازم باشد در وقفه‌های منظم مراحل را تکرار کنید تا به نتیجه‌ی مطلوب برسید.
توصیه‌هایی برای تمیز کردن سطوح کاشی‌ها
زمانی که نوبت نظافت کاشی‌ها می‌رسد در واقع باز همان فرآیند قبلی تکرار می‌شود. مغازه‌ها محصولاتی مخصوص نظافت کاشی می‌فروشند، اما می‌توانید انتخاب کنید که از سفیدکننده‌ استفاده کنید و یا همان خمیر سفت جوش‌شیرین و آب را به کار ببرید. با این حال اگر کاشی‌های شما مرمر است بهتر است از یک مایع ظرفشویی ملایم استفاده کنید، زیرا محصولات اسیدی – حتی موادی مانند سرکه – می‌توانند باعث آسیب شوند. به غیر از قسمت هایی که لکه‌های مقاومی از غذا و آلودگی دارند نیازی نیست به اندازه زمان نظافت درزها آن‌ها را بسایید. یک پارچه با کیفیت خوب اغلب کافی است.
نظافت کاشی‌های حمام
نظافت کاشی‌های حمام می‌تواند بسیار خسته کننده باشد. کاشی‌های حمام – خصوصاً کاشی‌های دیوار اطراف وان یا دوش آب – اغلب مستعد رشد کپک و قارچ هستند، که در دوغاب‌های سفید و دیگر رنگ‌های روشن این قارچ‌ها کاملاً قابل‌ مشاهده‌اند. سرکه‌ی سفید برای مقابله با کپک‌ها خوب است، اما بد نیست به دنبال یک پاک‌کننده‌ی کاشی ضد کپک و قارچ باشید که از رشد بیشتر آن‌ها جلوگیری کند. شما باید با این‌گونه محصولات مرتباً نظافت کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.
حفظ تمیزی سطوح کاشی و درزهای آن
برای کاهش سرعت تغییر رنگ درزها اطمینان یابید که نظافت سطوح و درزهای کاشی، بخشی از برنامه‌ی نظافتی منظم شماست. روزانه روی سرامیک زمین را جارو بزنید و هفته‌ای یک‌بار روی آن را تی یا دستمال بکشید. همچنین استفاده از بخار شوی روی کاشی در فواصل معین برای کم کردن تجمع آلودگی مفید است. هر چیزی که بر روی زمین می‌ریزد را در اولین فرصت ممکن تمیز کنید تا از چسبیدن لکه‌ها به زمین خودداری نمایید.
کاشی و سرامیک تمیز ظاهر هر آشپزخانه و حمامی را بهبود می‌بخشد و سبب می‌شود فضا روشن‌تر، تمیزتر و بزرگ‌تر به نظر برسد. این توصیه‌ها را به کار گیرید تا شاهد نتایج مطلوب آن‌ها باشید.

«
»

بدون نظر (اولین نظر را وارد کنید)