آرتروز

آرتروز

یکی از بیماری های که امروزه گریبان گیر بسیاری از انسان ها است بیماری آرتروز هست. این بیماری در واقع رابطه مستقیمی با استخوان های بدن دارد .بسیاری از انسان ها بدلیل پوزیشن های غیر صحیح و حرکات نادرست دچار این بیماری می شوند.با ما همراه باشید تا نسبت به این بیماری اطلاعاتی برایتان بیان کنیم:استئوآرتریت بیماری بسیار شایعی است که در تمام مناطق جغرافیایی دیده می شود.نام دیگر این بیماری آرتروز است و بعضی دیگر معتقدند که استئوآرتروز نام بهتری برای این بیماری است. استئوآرتریت یک بیماری تخریبی در مفصل است(تخریب غضروف مفصل)که پیش رونده بوده ولی علی‌رغم نامگذاری آن, یک بیماری التهابی نیست (بر خلاف آرتریت روماتویید).چون التهاب در این بیماری یک عارضه ثانویه است.
در استئوآرتریت تحلیل غضروف مفصلی و درگیری استخوان زیر غضروفی داریم که باعث التهاب بافت‌های اطراف می‌گردد. این عارضه ممکن است هر یک از مفاصل را درگیر سازد ولی شایع‌ترین مفاصل درگیر عبارتند از مفاصل دست ،پا، زانو، ران و ستون فقرات. این بیماری بسیار شایع است و در ۲۵٪ ویزیت های پزشکان عمومی و ۸۰٪ رادیوگرافی افراد بالای ۶۵ سال دیده می‌شود (البته فقط ۶۰٪ آنان علامت دارند).
استئوآرتریت بیماریی مفصلی است که ابتدا غضروف مفصل را درگیر می نماید. غضروف بافتی لغزنده‌است که انتهاهای استخوان ها را در یک مفصل می پوشاند. استخوان ها داشتن حرکتی آسان بر روی یک دیگر را مدیون غضروف های سالم هستند. وظیفه دیگر غضروف ها جذب شوک در طی حرکات فیزیکی می‌باشد .در بیماری استئوآرتریت غضروف ها نازک شده و بتدریج در برخی نواحی از بین می رود که باعث می‌شود استخوان های زیر غضروف ها به هم دیگر ساییده شوند. نهایتاً درد ، التهاب و کاهش حرکت در مفصل به وجود آید. به مرور زمان مفصل شکل طبیعی خودش را از دست می‌دهد. هم چنین استئوفیت ها ( زوائدی استخوانی که در لبه‌های مفصل رشد می کنند)تشکیل می‌شوند که خود باعث درد و ناراحتی بیشتر می‌شوند. برعکس سایر آرتریت‌ها مانند آرتریت روماتوئید استئوآرتریت تنها مفاصل را درگیر می نماید و به سایر اندام ها کاری ندارد. آرتریت روماتوئید افراد جوانتری را مبتلا می‌کند و ممکن است علاوه بر درگیری مفصل فرد احساس مریضی، خستگی و یا تب نماید.

«
»

بدون نظر (اولین نظر را وارد کنید)