اسهال

اسهال

اسهال در کودکان امری است که برای کودکانمان رخ می دهد و مارا نگران می کند.در اینجا سعی شده توضیحاتی پیرامون این موضوع بیان شود تا از نگرانی های والدین نسبت به این امرکاسته شود.
بنابریک اصل درمورد اجابت مزاج شیرخواران از سه بار دفع مدفوع در یک روز تا روزی سه بار طبیعی محسوب می گردد .
بطور کلی در درمان اسهال مهم ترین نکته تامین آب و الکترولیت های بدن می باشدوتاوقتی که مطمئن به وجود عامل عفونی در اسهال نباشیم به هیچ وجه نیاز به استفاده ازآنتی بیوتیک نمیباشد.
دربررسی کودک مبتلا به اسهال ابتدا باید در مورد کاهش حجم مایعات بدن کودک مطمئن شویم.
مورد بعدی گودرفتن چشم بیمار است که در صورت وجود این حالت نشان دهنده کم آبی شدید کودک می باشد و همچنین مسله بعدی قوام پوست کودک است که درصورت کم آبی شدید پوستی که با دست جمع شودبه راحتی به حالت اول بازنمی گردد که این هم نشاندهنده کم آبی بدن کودک است
مهمترین نکته در کودک مبتلا به اسهال وجودوحجم ادرار کودک می باشد اگر کودک ادرارنداشته باشد و یا حجم ادرار شدیدا کم شده باشد نشان دهنده کمبود شدید مایعات است و نیازمنددرمان پزشکی ومراجعه صددرصد به پزشک رادارد .
بسیاری از شیرخواران در هنگام دندان در اوردن دچار اسهال می شوند که بعضی از مادران آن را ناشی ازدندان می دانند درحالی که دلیل علمی برای این مطلب وجود ندارد و تنها موردی که می تواند در این مورد دخیل باشد به دهان بردن هر چیز ازجانب کودک دراین سن می باشد که می تواندبه علت الوده بودن باعث اسهال هم بشود .
درمان اسهال
همانطور که گفته شد مهمترین نکته در درمان اسهال تامین مایعات و املاح بدن ( که در اثر اسهال کاهش یافته است) میباشد
اولین و شاید مهمترین دارو که استفاده بسیار راحتی دارد او آر اس(ors ) میباشد
درموردنحوه استفاده از این محلول مسایل زیادی برای مادران محترم وجود دارد.بطور کلی محلول او-ار-اس دستور العمل مشخص و واضحی دارد.یک بسته پودر راباید دریک لیتر اب ‌‌‌‌‌‌‌(معادل سه تا چهار لیوان اب بسته به اندازه لیوان ) بطور کامل حل کرد و درمدت بیست و چهارساعت ( بسته به حجم اب از دست رفته ) آنرامصرف نمود .
مصرف داروهای دیگرمانند انتی بیوتیک هاباتوجه به تنوع علت اسهال وتخصصی بودن ان بهیچ وجه بدون مراجعه به پزشک توصیه نمی شود.
مدفوع نوزادوشیرخوار قوام شل داشته که علت آن عبور سریع غذا از سیستم گوارشی می باشد . همزمان با تکامل سیستم گوارش ، مدفوع نیز تدریجا ظاهری مثل فردبالغ پیدا می کند
نوزادان اکثرا چربیهای موجود درشیر انسان را جذب می کنند ولی در جذب چربی مربوط به شیرگاو دچار اشکال می شوند .
اسهال با آبکی بودن یاافزایش تعداددفعات مدفوع نسبت به مدفوع طبیعی مشخص می شود . مدفوع در شیرخوارانی که از پستان مادر تعذیه می شوند ممکن است چندباردرروز باشد در حالیکه تعذیه با شیرخشک سبب می شود روزانه و یا دو روز یکبار اجابت مزاج داشته باشند . پس دغعات اجابت مزاج با توجه به نوع تعذیه شیرخوار متفاوت است .
عوامل ایجاد کننده اسهال
غذا :‌ترکیب نامناسب شیریاشیوه تغذیه،تغذیه بیش از حد
عفونت ها سیستم گوارشی :کبوترخانگی یا مرغ ممکن است منشا عفونت های سالمونلایی خانه رافراهم سازد به این دلیل کودکان پس از دست زدن به این پرندگان بایددستهای خودراحتما بشویند .
عفونتهای غیر گوارشی :‌مثل عفونت سیستم تنفسی یااداری یا گوش میانی
مصرف آنتی بیوتیکها : چون باکتری های طبیعی روده راتغییر می دهند
تنش عاطفی : خستگی زیادیاهیجان
حساسیت های غذایی
یک سری بیماریهای : مثل سو جذب (‌سلیاک) یاعیوب روده
به مسائل زیرحتماتوجه کنید .
۱ . وجودخون در مدفوع
۲٫ وجودتب و دل درد
۳٫ کاهش هوشیاری

«
»

بدون نظر (اولین نظر را وارد کنید)