زمان استفاده کودکان از موبایل و تبلت

زمان استفاده کودکان از موبایل و تبلت

شاید تاکنون این سوال برایتان پیش آمده باشد که از چه سنی موبایل و تبلت را در اختیار کودکم قرار دهم؟ استفاده از موبایل و تبلت چه عوابقی برای کودکان دارد؟

بد نیست هشدارهای یک روانشناس کودک درباره استفاده از موبایل و تبلت برای کودکان در سنین کودکی را در ادامه بخوانید:
‌”مرضیه محبوبی”، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه همدان، اظهار کرد: بازی‌های موبایل و تبلت جنبه رقابتی داشته و برنده و بازنده دارد که این نوع احساس به کودک در صورت بازنده شدن تحمیل شده و او را عصبانی می‌کند که این نوع بازی‌ها برای سن کودک مناسب نیست.

وی افزود: والدین باید برای کودکان وقت گذاشته و با آنها بازی‌های حرکتی و جذاب انجام دهند، چرا که آنها در این صورت به سوی این نوع بازی‌ها گرایش پیدا می‌کنند و به سمت بازی‌های موبایل نمی‌روند.

محبوبی تصریح کرد: تا پیش از رفتن به دوره دبستان نباید به کودکان موبایل و تبلت بدهیم چرا که آنها در سن رشد بوده و باید بازی‌های گروهی انجام دهند و مهارت کسب کنند.

وی ادامه داد: استفاده از موبایل و تبلت عواقب جسمی و روحی در این دوره به دنبال دارد که از عواقب جسمی آن شامل ضعیف شدن چشم و قوز کردن و آسیب به مهره‌ها و ستون فقرات است.

محبوبی تاکید کرد: از عواقب روحی استفاده از موبایل و تبلت در دوران کودکی می‌توان به ضعیف شدن ارتباطات گروهی و افزایش استرس و عصبانیت در کودکان اشاره کرد.

این روانشناس خاطرنشان کرد: به علت رایج شدن استفاده از موبایل و تبلت در کودکان والدین باید بعد از رفتن به مدرسه به صورت مدیریت شده و در ساعتی مشخص و کوتاه تبلت و موبایل در اختیار کودکان قرار دهند.

وی گفت: بازی کردن کودکان با موبایل و تبلت موجب می‌شود انرژی کودک تخلیه نشود که عدم تخلیه انرژی نیز عواقب دیگری به دنبال دارد.

محبوبی تاکید کرد: والدینی که برای کودکان خود بیشتر وقت بگذارند در تربیت و کسب مهارت آنها موفق ترند بنابراین والدین در صورتی موفق می‌شوند از انجام بازی‌های موبایل و تبلت در کودکان جلوگیری کنند که جایگزینی مناسب پیدا کنند، در غیر این صورت کودک با بازی موبایل سرگرم می‌شود.

بی شک فعالیت جسمانی در رشد فعالیت ذهنی، دقت و هوشیاری کودکان موثر است که در مقاله بعدی به اثرات مهمی که فعالیت جسمی در زندگی کودکان دارد اشاره خواهیم نمود.

منبع : لرستان فردا

«
»

بدون نظر (اولین نظر را وارد کنید)