بهبود طراحی سایت

بهبود طراحی سایت

طراحی سایت بسیار مورد توجه است چراکه نقش مهمی در بهبود کیفیت وبازدهی وبسایت ها دارند.باتولیدنرم‌افزارهابسیاری که برای طراحی وب سایت درنظر گرفته شده‌اند،امروزه به تقریب می‌توان گفت که هرفردباحداقل معلومات کامپیوتری می‌تواندصفحات وب سایت خود راتولیدنماید.
اماآنچه که باعث تفاوت یک طراحی حرفه‌ای با یک طراحی آماتور می‌شود،رعایت برخی نکات کوچک اما مهم است. در نظر گرفته این قوانین نانوشته باعث محبوبیت سایت خواهد شد و در نتیجه رضایت بازدیدکنندگان را در پی خواهدداشت. دراین مطلب سعی شده تا هرآنچه از این نکات را که قابل دسته‌بندی است، بازگونمایم:
۱- قبل ازهر چیز بگذارید اصطلاح WYSIWYG را برایتان شرح دهم. این حروف خلاصه جمله What You See Is What You Get می‌باشد که می‌توان آن را به این صورت ترجمه کرد: «هر آنچه که می‌بینید، همان را دریافت خواهید کرد.».
شما با این اصطلاح بطورملموسی برخورد داشته‌اید. زمانیکه شما با یک واژه‌پرداز مانند Microsoft Word کار می‌کنید، در حقیقت در حال استفاده از برنامه‌ای هستید که باهمین روش طراحی شده است. به عبارت دیگر هر آنچه که شما بر روی صفحه نمایش سایت خود می‌بینید، همان چیزی است که هنگام چاپ آن از چاپگردریافت می‌کنید. متاسفانه بر روی وب رعایت این روش تقریبا غیرممکن است. یعنی آنچه را که شما به عنوان یک طراح وب طراحی کرده‌اید، لزوما همانی نیست که توسط بازدیدکنندگان دیده می‌شود. این تفاوت دریافت ازامکانات سخت‌افزاری بازدیدکنندگان ناشی می‌گردد.
زیرا که بازدیدکنندگان شما از امکانات مشابه کامپیوتر شما استفاده نمی‌کنند و همواره امکان این وجود داردکه کارت گرافیک و یا حتی تنظیمات صفحه نمایش آنهاباشما متفاوت باشد.
۲- همواره این رابه خاطر داشته باشید که طراحی یک صفحه وب سایت با طراحی یک صفحه متنی مانند نامه متفاوت است. درست است که بعضی از کلیدهای کنترلی دریک واژه‌پرداز و یک ویرایشگر صفحه وب سایت مشابه هستند ولی این دلیل نخواهد شد که از هر دو به یک صورت استفاده نمایید. پس اصول طراحی وب باطراحی یک صفحه متنی متفاوت است.
۳-نکته‌ای که شایداکثرا به آن توجهی ندارند این است که تعداد زیادی از کاربران ناچاراً و یا به دلخواه خود صفحات را در حالت گرافیکی مشاهده نمی‌کنند. درست است که گرافیک جلوه صفحات وبسایت است و به آن نمایی زیبا می‌بخشد اما باید در نظر داشته باشید که دست کم یک میلیون نفر از کاربران اینترنت جزو دسته مذکور هستند. پس صفحات خودرا طوری طراحی کنید که این افراد هم به راحتی قادر به استفاده از آن باشند.
استفاده از متون در فرمت گرافیکی مشکل فراوانی رابرای آنها فراهم می‌کند، در طراحی خود این دسته را هم در نظر بگیرید.
۴-از استفاده کردن از اسکریپتهایی که جلوه های بصری دارندحتی‌الامکان پرهیز کنید. برخی از این اسکریپتها ممکن است که در برخورد اول جالب به نظر برسند اما برخوردهای متعدد با آن، دلزدگی را برای بازدیدکنندگان دائم شمابه همراه خواهد داشت.
لابد می دانید که سرمایه‌های یک سایت بازدیدکنندگان دائم آن هستند پس ازاستفاده بی‌مورد از اسکریپتهایی مانند ساعت گردان به دور ماوس و رنگهای زمینه متغیر خودداری کرده و با این کار علاوه بر سریع کردن دانلود صفحه، مشترکان بازدیدخود را فراری ندهید. بدانید که اینگونه جذابیتها تاریخ مصرف داشته و جلوه‌های بصری با تکرار جذابیت خود راازدست می‌دهند.
۵- و اما هسته اصلی یک سایت محتوای آن است. درنکته قبلی گفته شد که جذابیت ظاهری به مرور از بین می‌رود. با یک دیدگاه طنزگونه، جذب مخاطب برای یک سایت کمی مانند انتخاب همسر است. همانطورکه زیبایی درونی یک فرد مهمتر از زیبایی ظاهری اوست، محتوای یک سایت هم ارزشمندتر از ظاهر آن است. درست است که افراد بسیاری برای سرگرمی به اینترنت مراجعه می‌کنند امااین دسته از افراد، کاربران حرفه‌ای نیستند. این است که شما با هر علاقمندی می‌توانید سایت خود را در همان زمینه ایجاد کنید و مطمئن باشید که دراین گستره وسیع، همواره افرادی پیدا می‌شوند که در این علاقمندیها مشترکاتی با شما دارند. آنها همان بازدیدکنندگان دائمی هستند. با پرمحتوا کردن سایت خودآنها را حفظ نمایید. مهم این نیست که شما به چه چیزهایی علاقمندید، آن ممکن است ماکت‌سازی، آشپزی، کامپیوتر و یا فضا باشد، شما می‌توانید درهمان زمینه در سایت خود مطلب قرار دهید.
۶- بسیاری از کاربران از مرورگرهایی متفاوت از شما استفاده می‌کنند. در حالیکه بیشتر کاربران برطبق آمار از IE یا Netscape استفاده می‌نمایند (واقعا می‌توان تا این حد به آمار متکی بود آن هم زمانیکه بازار رقابت شدید است؟)، باید در نظر داشته باشیدکه افراد زیادی هم از آنها استفاده نمی‌کنند پس صفحات خود را طوری طراحی نکنید که فقط در یکی از آنها قابل مرورباشد.
سایت شما باید طوری طراحی شود که عده‌ای ازبازدیدکنندگان (که طبعا سلیقه‌ای متفاوت از نظر مرورگر و مشترک از نظر علاقمندی دارند) از بازدید آن محروم نگردند.
۷- این نکته رابدانید که اصولا یک جستجوگر وب (وبگرد) برای رسیدن به جواب مورد نظر خود عجله زیادی دارد و قصد دارد که در کوتاهترین زمان به موضوع خود دسترسی پیدا کند(۱۰ تا ۱۵ ثانیه برطبق آمار). صفحاتی که حجم زیادی دارند و یا با گرافیک سنگینی طراحی شده باشند، سریعا حوصله آنها را سر خواهد برد و قبل از اینکه مطالبتان را به نظرشان برسانید، صفحه سایت شمارابسته و سراغ سایت بعدی خواهند رفت. پس حجم صفحات خود را چه از نظر گرافیک (که قبلا درباره چگونگی آن مطلبی نوشتم) و چه از نظر طول مطالب کاهش دهید. لزومی ندارد که جملات خود راخلاصه کنید تا مطلبتان طولانی نشود.
کافیست که آنها را دسته‌بندی کرده و در صفحات متعدد قرار داده و با فراپیوندها (Hyper Link) مطالب و صفحات رابه هم مربوط نمایید.
۸- از قرار دادن تصاویر متحرک در سایت خود به مقدار زیاد پرهیز کنید. درست است که استفاده ازتصاویرمتحرک صفحه شما را زیبا می‌کند، اما استفاده از آنها بصورت متعدد مانند این است که به غذای خود زیادی نمک بزنیدومسلما غذای شور به ندرت مورد پسند قرار می گیرد.
این موضوع را برای تبلیغات احتمالی سایت خود هم در نظر بگیرید.وجودبنرهای تبلیغاتی متعدد (که معمولا با طرح‌های افکتهای مختلف طراحی می‌شوند) نه تنها باعث خستگی چشم بازدیدکنندگانتان می‌شود بلکه یکدستی طراحی وهماهنگی رنگها را در سایتتان آسیب‌پذیر خواهد نمود.
۹- جداول (به عبارت دیگر ستون‌های) موجود در صفحه خود را بطور ثابت مقداردهی نکنید.آنها رابصورت نسبی (درصدی) تنظیم کنید که در مونیتورها و مودهای نمایشی مختلف درصدی از عرض مونیتور باشند. اگر جداول شما مثلا برای مود ۱۰۲۴ در۷۶۸ طراحی شده باشدممکن است که در مود ۸۰۰ در ۶۰۰ از صفحه بیرون بزندوبه اصطلاح باعث اسکرول صفحه بصورت افقی گردد. این مساله به هیچ وجه خوشایند بازدیدکنندگان نیست پس جدا از آن پرهیز نمایید.
۱۰- وقتی که برای جلب مخاطب درسیستمی عضو می‌شوید که با باز کردن یا بسته شدن سایت شما، سایت دیگری باز می‌شود در حقیقت مزاحمت برای بازدیدکننده خود ایجاد کرده‌اید. دراین حالت هر چقدر هم که او از سایت شما راضی باشد، نباید امید چندانی به بازگشت مجدد وی داشت چرا که مزاحمت دروب سایت هم آزاردهنده است.
بگذارید که او بامیل خود صفحه شما را به فهرست صفحات محبوب (Favorites) اضافه کند (Bookmark)، نه اینکه با پیغامها و پنجره های متعدد حوصله او را سر ببرید. این راهم به خاطر بسپارید که استفاده از ترفندهایی که باعث پیش‌فرض شدن سایت شما در مرورگر بازدیدکننده می‌شود، ترفندی قدیمیست که جز مزاحمت نتیجه‌ای دربرنخواهد داشت.
۱۱- امروزه استفاده از فریم ها درطراحی وب کاری اصولی نیست. این مساله برای بازدیدکنندگان مشکلات متعددی از قبیل سردرگمی در یافت و ثبت آدرس صفحات و چاپ مطالب موجود درصفحه به دنبال خواهد داشت.
۱۲- در بکار بردن فونتهای صفحه خوددقت کنید. برخی از فونتها هستند که بطور پیش‌فرض در سیستم عامل تمام بازدیدکنندگان موجودند (مانند فونت Tahoma). استفاده از فونتهای فانتزی صفحه راتنها برای عده محدودی که آن فونت را نصب کرده‌اند قابل بازدید می‌سازد. اگر صفحه خود را برای فونت خاصی آماده کنید، بسیاری از بازدیدکنندگان یا نمی‌توانندمطالب را ببینند و یا آن را با فونتهایی دیگر خواهند دید که ممکن است نسبتهای موجود در صفحه شما را بهم بزند. قرار دادن فونت شما برای دانلود درگوشه‌ای از صفحه هم دردی را دوا نمی‌کند. اغلب کاربران حوصله دانلود فونت مورد نظر شما را ندارند و این در حالیست که شما با این کار آنها را مجبور کرده اید که سایت را آنگونه که شمامی‌خواهید ببینند نه آنگونه که خود می‌خواهند.
۱۴- صفحات داخلی و فرعی سایت خود را طوری طراحی کنید که مشخص باشدمربوط به کدام سایت است. بسیاری از بازدیدکنندگان مستقیما وارد صفحات داخلی می‌شوند بدون آنکه صفحه اول سایتتان را دیده باشند. پس لینک های صفحات دیگر را در صفحات داخلی تعبیه کرده و هویت سایت را در آنهاهم مشخص نمایید.
۱۵-آیا می‌دانیدکه تنها ده درصد از بازدیدکنندگان قسمتهای پایینی صفحه سایت را می‌بینند؟ پس مطالب مهم را در قسمتهای بالایی صفحه خود قرار دهید.
نکات فوق هرچندبه تنهایی کوچکنداما در کنار هم عوامل تعیین کننده در محبوبیت یک سایت هستند و رعایت آنها برای طراحان حرفه ای وب ناگزیر است.
منیع : آی تی ایران

«
»

بدون نظر (اولین نظر را وارد کنید)