سلامتی چشم هنگام کار با کامپیوتر

سلامتی چشم هنگام کار با کامپیوتر

کار با کامپیوتر ها امروز زمان زیادی از ما انسان ها را می گیرد.کار کردن با مانیتور سبب آسیب به سلامتی چشم های ما و بسیاری از کودکان ما می شود.لذا نکاتی را باید رعایت کرد تا این آسیب را به حداقل ممکن برساند.
به چشمها استراحت بدهید
– فاصله زمانی مناسب برای کاربارایانه و استراحت چشم در نظر بگیرید و بیشتر از ۴۵ دقیقه پشت سر هم با آن کار نکنید. وسایل الکترونیکی برای کار بدون وقفه طراحی می شوند اماشمایک ماشین نیستید و به استراحت برای شارژ مجدد احتیاج دارید، چشم یکی از آن اعضاست که هرچند دقیقه یک بار باید استراحت کند.پس بهتراست هر۲۰ دقیقه به مدت۲۰ ثانیه استراحت سپس بیک جسم که درفاصله ۲۰ فوتی شماست نگاه کنید(هرفوت برابربا ۳۰.۴۸ سانتی متراست).
پلک زدن رافراموش نکنید
پلک زدن به طورطبیعی چشم را شستشو می دهد. مرکز مانیتور باید حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر پایین تر از چشمان شما باشد. این وضعیت باعث می شود پلک ها پایین تر قرار گیرند، سطح کمتری از چشم در معرض هوا باشد و از خستگی گردن و شانه ها نیز می کاهد.
روشنایی مانیتورخود را تنظیم کنید
روشنایی مانیتورخود را تنظیم کنید. یک روش برای تنظیم روشنایی مانیتور این است که به یک صفحه وب با زمینه سفید نگاه کنید. اگر سفیدی صفحه برای شمامثل یک منبع نور است،روشنایی مانیتورزیاداست وبایدآنرا کم کنید.درمقابل اگر صفحه کمی خاکستری به نظر می رسید، روشنایی را زیاد کنید.
همچنین می توانید مانیتور خود را طوری قرار دهید که نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد.هنگام کار با کامپیوتر سعی کنید پرده ها را بکشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی کاهش دهید. تابش نور به صفحه مانیتورسبب خستگی چشم می شود
محیط رابه نفع چشمانتان تطبیق دهید
شمامی توانیدباتطبیق محیط اطراف خود از فشار وارده بر چشمتان کم کنید برای مثال از مانیتورهای بزرگ یا بزرگ کننده تصویر استفاده کنید و یا دقت کنید صندلی شمابه اندازه کافی به مانیتور نزدیک باشد. صندلی کامپیوتر درسلامتی چشمان شما تأثیر زیادی دارد پس خرید یک صندلی مناسب ارزش وقت گذاشتن را دارد. نور اتاق خود را نیز جدی بگیرید. مانیتور خود راجایی قرار دهید که نور مستقیم پنجره و یا لامپ بالای سرتان را بازتاب نکند همان طور که می دانید مردمک چشم متناسب با نوری که به آن می تابد بازوبسته می شود و اگر نور محیط با مانیتور، موبایل یا تبلت شما مطابق نباشد چشم برای سازگار شدن با محیط به خود فشار می آورد، به همین دلیل هرگزدرمحیط تاریک به صفحه نمایش موبایل یا تبلت خود به تکرر نگاه نکنید.
تمرکزچشم هنگام غروب آفتاب ممنوع
نزدیک غروب آفتاب ازانجام کارهای دقیق که تمرکزچشم را می طلبد، پرهیز کنید. چرا که در آن لحظه سلول های چشمی در حال تغییراتی هستند تا خود را آماده دید مناسب در شب نمایند و به کارگیری آنها برای کارهای دقیق به آنها صدمه می زند.
زاویه خواندنتان راتنظیم کنید
صفحه نمایشگرخود را طوری تنظیم کنید که به آن کمی متمایل به پایین نگاه کنید و فاصله ۶۰ تا ۷۰ سانتی متری با چشمان شما داشته باشد. دقت کنید که صفحه نمایش شمابه اندازه کافی بزرگ و نسبت سیاهی به سفیدی و روشنایی آن به خوبی تنظیم باشد تا برای دیدن یک نوشته و یا عکس به چشم خود فشار نیاورید.همچنین ازقابلیت بزرگنمایی متن یا تصویر استفاده کنید.
اگر مجبورید که به طور متناوب به یک نوشته ومانیتور نگاه کنید، چشم خسته می شود. سعی کنید صفحه نوشته را در حداقل فاصله و هم سطح با مانیتور قرار دهید. برای اینکار می توانید ازcopyholder (وسیله نگه داشتن کتاب یاکاغذ به طور ایستاده) استفاده کنید.
ازورزش روزانه چشم غافل نشوید
ورزش چشم رانیزروزانه انجام دهید. به این صورت که چشم خود را در جهات مختلف حرکت دهید. ورزش چشم هم پیشنهاد می شود (همانند حرکات چرخشی دست) اینکار به گردش خون درچشم و بهبود بینایی شما کمک خواهد کرد و از تنبلی چشم نیز جلوگیری می شود.
سبزی و میوه زیاد بخورید.ازعینک هایی که جلوی اشعه ی مضر مانیتور را می گیرند استفاده کنیدبه هیچ وجه ازلامپ های کم مصرف استفاده نکنید و چشمتان را در تاریکی مطلق استراحت دهید.
با یک سری رعایت نکات ساده اما پر اهمیت می توانید تا حد زیادی از آسیب به چشمانتان جلوگیری کنید و یا به حداقل برسانید.

«
»

بدون نظر (اولین نظر را وارد کنید)