افزایش سرعت استارت و راه اندازی ویندوز کامپیوتر

افزایش سرعت استارت و راه اندازی ویندوز کامپیوتر

اما سیستم عامل ویندوز در کامپیوتر های شخصی این گونه نیست وبرای راه اندازی آن، بسته به عوامل مختلف بایدحدود ۳۰ ثانیه تاچند دقیقه صبر کنید. البته می‌توانیدازاین مدت زمان نسبتاً طولانی، برای انجام کار دیگری استفاده کنید اما اگر فرد کم طاقتی هستید، روش‌هایی برای افزایش سرعت راه اندازی کامپیوتر وجوددارد که برخی ازآن ها به بهبود عملکرد ویندوز نیز کمک شایانی می‌کنند.
فناوری های امروزی با امکانات فراوان،موجب رضایت خاطرکاربران می شوند . فرضا با فشار یک دکمه در دستگاه کنترل از راه دور ، تلویزیون را روشن می کنید و یا با فشردن دکمه Start در مایکروفر ، دستگاه بلافاصله شروع به کار می کند ؛ اماسیستم عامل ویندوز در کامپیوتر های شخصی این گونه نیست و برای راه اندازی آن ، بسته به عوامل مختلف باید حدود ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه صبرکنید .البته می توانید از این مدت زمان نسبتاً طولانی ، برای انجام کار دیگری استفاده کنید اما اگر فرد کم طاقتی هستید ، روش هایی برای افزایش سرعت راه اندازی کامپیوتروجود دارد که برخی از آنها به بهبود عملکرد ویندوز نیز کمک شایانی می کنند . پیش از اعمال این تغییرها ابتدااز سیستم خود،نسخه پشتیبان تهیه کنید .
۱ـ تغییردربرنامه Setup کامپیوتر .
ممکن است سخت افزارکامپیوترشما موجب تاخیر زیادی در راه اندازی ویندوز شود . می توانید با ایجاد تغییراتی اندک در تنظیمات برنامه Setup کامپیوتر ، این زمان را کاهش دهید . برای این منظور،مراحل زیرراطی کنید .
▪ ورودبه Setup :
روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد؛امامعمولا باپایین نگه داشتن دکمه Delete یا دکمه ای دیگر به هنگام راه اندازی سیستم ، این کار را انجام می دهند . بدین منظور به پیام های ظاهر شده روی صفحه نمایش درهنگام راه اندازی سیستم توجه کرده ویا دفترچه راهنمای مادربرد یا PC خود را مطالعه کنید . تنظیمات مورد نظر شما ، غالباً در زیر گروه ها قرار دارند و نام به کار رفته برای هرتنظیم برحسب سیستم،متفاوت است ، از این رو پیام های ظاهر شده را با دقت بخوانید تا گزینه های مربوطه وفرمان های پیمایش مناسب رابیابید .
▪ تسریع فرآیندPower On Self_Test ( آزمایش خودکاربه هنگام روشن شدن ) :
این گزینه راروی Fast یا Enabled تنظیم کنیدتادر هنگام راه اندازی ، زمان به بررسی حافظه و سخت افزار اختصاص نیابد . با انجام این کار تنها مشکل این است که اگر در RAM یا مادربرد ، اشکالی باشد،شمامتوجه آن نمی شوید .
▪ جستجوی فلاپی ( Floppy Seek ) :
اگر درایو فلاپی کامپیوترشمابه خوبی عمل می کند ، لازم نیست در هر بار راه اندازی سیستم این مسئله بررسی شود . بنابراین آن را در حالت Disabled قراردهید.
▪ درایوها lDE :
به دنبال لیست کانال های اولیه وثانویه lDE سیستم بگردید . اگر این گزینه ها در حالت Auto قرار داشته باشد ، کامپیوتر شما به هنگام راه اندازی ، مدت زمانی راصرف شناسایی هردستگاه lDE می کند . بنابراین بهتر است در کانال های lDE که از آنها استفاده نمی کنید ، این گزینه را در حالت None قرار دهید.
۲ـ بررسی سیستم وحصول اطمینان از عدم حضور ویروس ، برنامه های جاسوسی و تبلیغاتی .
برنامه های پنهانی وزیان آور غالباً در هنگان راه اندازی سیستم بارگذاری می شوند و فرآیند راه اندازی را کند می کند . با اسکن کردن سیستم ، ویروس ها و برنامه های مزاحم رابیابید . اگر برنامه های ضد ویروس و ضد جاسوسی نصب نکرده باشید ، با خطرات بسیاری رو به رو خواهید بود . با مراجعه به سایت Trend Micro(housecall.trendmicro.com)،می توانیدبه صورت Online رایگان سیستم خود را بررسی کرده و از عدم وجود ویروس اطمینان یابید . برنامه Adaware نیز می تواند در از بین بردن نرم افزارهای جاسوسی وتبلیغاتی به شما کمک کند . همچنین می توانید از برنامه تشخیص دهنده Online و رایگان PastScan (www.pestscan.com) نیزاستفاده کنید.
۳ـ حذف برنامه های غیرضروری
در ویندوزمی توانید مشاهده کنیدکه چه برنامه هایی به هنگام راه اندازی بارگذاری می شوند . برای این کار به منوی Start رفته و گزینه Run را انتخاب کنید ، سپس عبارت msconfig را تایپ کرده و OK رابزنید . (msconfig در ویندوز ۲۰۰۰ وجود ندارد اما می توانید به جای آن از برنامه هایی مانند Start up Control Panel استفاده کنید.)
سپس روی زبانه Start up کلیک کنید تا فهرستی ازبرنامه هایی را که به هنگام راه اندازی بارگذاری می شوند، مشاهده کنید . کادرهایی را که در سمت چپ پنجره msconfig قرار دارند ، از حالت علامت دارخارج کنید تا این برنامه ها دیگر بارگذاری نشوند . نام و مکان فایلها به شما کمک می کند تا عملکرد آن برنامه ها رادریابید
در ویندوز،برنامه msconfig زبانه ای به نام Services دارد که برنامه های کاربردی دیگر و نیز اجزای سیستم عامل را نشان می دهد برخی از آنها را می توانید غیر فعال کنیدتا به هنگام راه اندازی بارگذاری نشوند اما وجود برخی دیگر برای ویندوز ضروری هستند .
۴. تنظیم رجیستری .
برنامه هایی مانندReg Clean می توانندتنظیمات سخت افزار و نرم افزارهای منسوخ را از بین ببرند . Reg Clean برای نسخه های قدیمی ویندوز مناسب است ، اما در ویندوزمی توانید ازبرنامه های تجاری مانند Norton System Works محصول شرکت System و SystemSuite محصول شرکت V Communications و اشتراک افزارهایی مانندRegistry First Aid استفاده کنید .
۵. یکپارچه سازی هارددیسک .
هارددیسک سیستم شما،غالبا فایلها را فقط در یک مکان ذخیره نمی کند ، بلکه بخش های فایل را در هر کجا که فضای خالی باشد ، قرار می دهد . برنامه Sisk Defragmenter را در هر یک ازدرایوهای خود اجرا کنید تا فایل ها به صورت یکپارچه در آیند . این کار ، هم موجب بهبود فرآیند راه اندازی و هم عملکرد کلی ویندوز خواهد شد . بدین منظور،به منوی Start رفته و به ترتیب گزینه های Programs ، Accessories ، System Tools و Disk Defragmenter و را انتخاب کنید . سپس نام درایو مورد نظرراانتخاب کرده و روی Start کلیک کنید.

«
»

بدون نظر (اولین نظر را وارد کنید)